Willa została wzniesiona w latach 1895–1896 wg proj. Zygmunta Dobrowolskiego, jednego z pierwszych architektów, którzy podjęli się projektowania w stylu zakopiańskim. Po raz pierwszy pojawia się pod nazwą „Nałęcz” w sierpniu 1896 r., co odnotowała „Lista Gości” nr 16., ale już na początku XX w. figuruje pod nazwą „Ukrainka”, o czym można było przeczytać w informatorze „Zakopane i Tatry” w 1902 r. Przed I wojną światową budynek był własnością p. Henochowej i Wiktora Nikorowicza.

 

Budynek reprezentuje styl zakopiański. Jest przykładem odmiennego od Witkiewiczowskiego wykorzystania motywów budownictwa i sztuki podhalańskiej do architektury willowej (propozycja bardziej funkcjonalna, operująca oszczędniejszą dekoracją, inspirowaną czasem budownictwem i zdobnictwem ludowym innych regionów (np. „huculskie jodełki” w szczytach dachowych).

 

Obiekt nawiązuje do kształtującej się w tym czasie „klasycznej” willi w stylu zakopiańskim („Korwinówka”, czyli późniejsza „Oksza”) – część piętrowa od frontu wstawiona w parterowy korpus główny. Tu jednak wyraźnie widać, że projektant nie trzyma się kurczowo proporcji chałupy góralskiej, co daje w efekcie architekturę nowocześniejszą o wyraźnych cechach modernistycznych (rozwiązanie piętrowego aneksu przeprutego niemal na całej wysokości oknami i przeszklonymi drzwiami).